Pompy ciepła

Na europejskim rynku istnieje wiele różnych rozwiązań służących do ogrzewania domu. Wybór konkretnej technologii jest decyzją na lata i zależy od niej nie tylko wygoda użytkowania, ale również wysokość rachunków, jakie przyjdzie nam płacić. Pompy ciepła to jedno z najnowocześniejszych rozwiązań, które bazuje na odnawialnych źródłach energii. Ich wykorzystanie wiąże się z szeregiem korzyści, nie tylko energetycznych, ale również związanych z uzyskaniem dofinansowania na zakup urządzeń oraz wykonanie instalacji.

Pompy ciepła zostały zaprojektowane tak, by mogły służyć przez wiele lat. Oznacza to, że raz poniesiony wydatek będzie przynosił ulgę budżetowi rodziny przez dłuższy czas, a przy uzyskanym dofinansowaniu czas zwrócenia się inwestycji zostanie znacznie skrócony.

 

Korzyści z posiadania pompy ciepła:

  • możliwość pozyskania dofinansowania kosztów instalacji pompy ciepła. Nasza firma pomaga we wszelkich formalnościach związanych z jego pozyskaniem,
  • pompy ciepła zostały przetestowane w ciężkich warunkach pogodowych w krajach skandynawskich. Podzespoły pomp są produkowane przez najlepszych producentów, a zautomatyzowana produkcja gwarantuje niezawodność przez wiele lat,
  • koszt montażu jest bardzo niski, ponieważ pompy ciepła typu powietrze-woda charakteryzują się możliwością bezinwazyjnego podłączenia do już istniejącej instalacji centralnego ogrzewania bądź wody użytkowej,
    instalacje pomp ciepła są bezobsługowe. Raz zamontowane urządzenia działają sprawnie, zapewniając wysoki komfort użytkowania,
  • praca pomp ciepła nie zanieczyszcza otoczenia, dzięki czemu nasi Klienci mogą w pełni cieszyć się czystym powietrzem.

 

 


Oszczędzaj, skorzystaj z dofinansowania. Dopasujemy odpowiednie rozwiązanie do Twoich potrzeb.


Zainstaluj pompę ciepła

W 2022 roku prawie co trzecie kupowane urządzenie do ogrzewania domu było pompą ciepła. W porównaniu do poprzedniego roku, rynek tych urządzeń zwiększył się o 130%. W 2022 roku sprzedano w naszym kraju ponad 200 tys. pomp ciepła.

Ze względu na swoje liczne zalety, powietrzne pompy ciepła są coraz powszechniej wykorzystywane do centralnego ogrzewania domów i przygotowywania ciepłej wody. Dotyczy to zarówno nowo budowanych budynków, jak i starszych, które poddawane są dociepleniu.

Pompy ciepła to urządzenia ekonomiczne i komfortowe dobrze skonfigurowana instalacja tanio, ekologicznie i bezpiecznie ogrzeje dom przez cały rok, nawet podczas bardzo mroźnej zimy.

To jednocześnie najbardziej ekologiczny sposób pozyskiwania ciepła, ponieważ aż 75% energii pochodzi ze środowiska naturalnego.

Instalacja pompy ciepła to doskonały sposób na obniżenie kosztów ogrzewania oraz zwiększenia Twojego bezpieczeństwa energetycznego.

Istnieje możliwość uzyskania dofinansowania wymiany konwencyjnego źródła ciepła na pompę ciepła (szczegóły tutaj: dofinansowanie do PC).


Pompa ciepła – co to jest i jak działa?

Zasada działania pomp ciepła nie jest skomplikowana, opiera się o znaną w fizyce od 1852 roku zasadę Joule’a-Thomsona, opisującą zmiany temperatury gazów podczas ich rozprężania.

To właśnie takie rozwiązanie pozwala na pozyskanie energii z chłodniejszego środowiska zewnętrznego i wykorzystanie jej do ogrzewania pomieszczeń.

KROK 1

Pompa (zależnie od rodzaju) pobiera ciepło znajdujące się w wodzie, powietrzu lub gruncie.

KROK 2

Urządzenie odzyskuje i kumuluje ciepło pobrane z otoczenia.

KROK 3

System grzewczy rozprowadza ciepło po budynku lub czasowo magazynuje nadmiar energii do późniejszego wykorzystania.

 

Pompa ciepła – czyli odwrotnie niż lodówka

Najprościej mówiąc: pompa ciepła działa odwrotnie niż lodówka. Lodówka usuwa ciepło ze swojego wnętrza, przekazuje je na zewnątrz i w ten sposób utrzymuje wewnątrz niską temperaturę, która chłodzi nasze produkty. Pompa ciepła wykorzystuje odwrotny proces: usuwa ciepło ze źródła zewnętrznego i przekazuje uzyskaną energię do ogrzewania pomieszczeń.

 


Rodzaje pomp ciepła

 

Pompa woda-powietrze

 

Ze względu na bardzo dobre walory użytkowe jest najczęściej wybieranym rozwiązaniem. Pompę można umieścić zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku.

Zainstalowana w układzie sprężarka zmienia czynnik grzewczy w postać gazową. W tej postaci jest on przekazywany do wymiennika ciepła, potocznie nazywanego skraplaczem, gdzie przekazuje swoją energię cieplną, podgrzewając wodę znajdującą się w specjalnym zasobniku. Po schłodzeniu gaz skrapla się i już w stanie ciekłym przechodzi przez zawór rozprężny w celu obniżenia ciśnienia i temperatury.

Po zakończeniu cyklu proces rozpoczyna od nowa.Tego typu pompy bardzo dobrze współpracują z niskotemperaturowymi instalacjami ogrzewania, w których temperatura obiegu wynosi od 35°C do 45°C. Doskonale nadają się do systemów ogrzewania grzejnikowego, podłogowego lub do paneli ściennych i sufitowych.

Pompy woda-powietrze działają najbardziej efektywnie, kiedy temperatura na zewnątrz pomieszczeń jest nie niższa niż +5oC, ale sprawdzają się także, kiedy temperatura spada poniżej zera.

W ofercie posiadamy nisko-temperaturowe i wysokotemperaturowe pompy ciepła renomowanych producentów.

Pompa powietrze-powietrze 

 

sprawdź > klimatyzacja

W tym rozwiązaniu to powietrze zewnętrzne ogrzewa czynnik roboczy pompy o niskiej temperaturze zamarzania, za pośrednictwem parownika. Czynnik, który odebrał energię z powietrza i jednocześnie odparował, jest sprężany, a wzrost ciśnienia powoduje znaczący wzrost temperatury.

Teraz sprężony czynnik przekazywany jest do skraplacza, gdzie przekazuje swoją energię cieplną do instalacji grzewczej.

Po tym procesie schłodzony czynnik grzewczy przepływa przez zawór rozprężny, gdzie obniża się jego ciśnienie i temperatura. Stąd trafia do parownika i cały proces rozpoczyna się od początku.

Zaletą takiego rozwiązania jest możliwość szybkiego nagrzania pomieszczeń, ponieważ pompa za pomocą efektywnego systemu nadmuchowego dostarcza ciepło bezpośrednio do budynku.

Tego typu pompy ze względu na niską bezwładność doskonale nadają się do domków letniskowych, pomieszczeń wykorzystywanych tymczasowo, okresowo wykorzystywanych magazynów i wszędzie tam, gdzie nie jest wymagane stałe nagrzewanie pomieszczeń.

Ze względu na łatwą rewersyjność, urządzenia nadają się nie tylko do ogrzewania, ale także chłodzenia pomieszczeń.

Montaż pomp powietrze-powietrze jest tańszy i prostszy niż w przypadku innych rozwiązań, ponieważ nie wymaga konieczności wykonywania odwiertu i układania rur. Do instalacji wystarczą przyłącza hydrauliczne i elektryczne.

Pompa gruntowa

 

Wykorzystuje ciepło znajdujące się w gruncie. Aby korzystać z tego typu pompy konieczne jest umieszczenie w gruncie specjalnego kolektora. Stosowane są kolektory płaskie, pionowe lub spiralne.

Kolektor płaski: zwany także poziomym, to zakopane na głębokości 1,5m do 2m rury PE. Umieszczonych w gruncie rur musi być 1,5 – 5 razy więcej niż powierzchnia budynku.

Ten rodzaj kolektorów sprawdza się bardzo dobrze w przypadku systemów ogrzewania przeznaczonych do dużych powierzchni.

Zastosowanie kolektora płaskiego nie wymaga wykonywania odwiertów, co znacznie obniża koszty inwestycji.

Kolektor pionowy: sprawdza się w przypadku ograniczonej powierzchni działki. Kolektory umieszcza się w odwiertach o głębokości 30-150 m. Z jednego metra odwiertu można uzyskać 30-100 W energii cieplnej.

Instalacja kolektorów pionowych jest dosyć kosztowna, ponieważ oprócz odwiertów, w których umieszczone będą rury, wymaga także wykonania odwiertów próbnych oraz rozmieszczenia tzw. sond geotermalnych.

Kolektor spiralny: Instaluje się podobnie jak kolektor płaski, jednak nie wymaga tak dużej powierzchni. Rury układa się w wykopach o szerokości minimum 80 cm. Odległość między rowami nie może wynosić mniej niż 3 metry.

Niezamarzający płyn (najczęściej glikol), krążąc w umieszczonych w gruncie rurach pobiera ciepło z ziemi i ogrzewa się. Ogrzany trafia do znajdującego się w pompie wymiennika ciepła. Zostaje sprężony, co zgodnie z prawami fizyki powoduje jednoczesny wzrost temperatury.

Na wymienniku ciepła (skraplaczu) gorąca para oddaje ciepło, które możemy wykorzystać do ogrzewania pomieszczeń lub podgrzewania wody.

Gruntowa pompa ciepła ze względu na sposób pozyskiwania energii zachowuje niezmienioną sprawność, niezależnie od temperatur panujących na zewnątrz. Jest skuteczna nawet w przypadku bardzo srogich zim, gdy temperatura spada nawet do kilkunastu stopni poniżej zera.


Zalety pomp ciepła

 

Pompy ciepła są wydajnym, ekologicznym, niezawodnym i co ważne – stosunkowo tanim źródłem ciepła.

Dobrze zaprojektowana i zrealizowana inwestycja będzie przynosić oszczędności przez wiele lat.

Może być zamontowana zarówno w nowo powstającym, jak i w starszym budownictwie.

Może być montowana w kotłowni, w pomieszczeniu gospodarczym lub nawet w większej kuchni.

Zajmuje zdecydowanie mniej miejsca niż tradycyjny piec na paliwo stałe lub gaz.

Nie wymaga obsługi (dokładania opału, wybierania popiołu, czyszczenia).

Jest całkowicie bezpieczna – nie istnieje zagrożenie wybuchu, jak w przypadku pieców węglowych lub gazowych.

Nie emituje szkodliwych związków chemicznych.

Doskonałym sposobem na obniżenie rachunków za ogrzewanie i prąd jest montaż pompy ciepła i instalacji fotowoltaicznej.

Takie rozwiązanie pozwala na uniezależnienie się od rosnących cen paliw kopalnych.

Ekologiczna, czysta energia elektryczna i cieplna to oszczędność pieniędzy i środowiska, w którym żyjemy.

 

 

Masz pytania? Potrzebujesz więcej informacji?

Skontaktuj się z nami. Wyjaśnimy wątpliwości, doradzimy i pomożemy w wyborze pompy ciepła i dopasujemy do konkretnych potrzeb.

Na nas zawsze możesz liczyć.

Zapytaj o ofertę, skontaktujemy się z Tobą!

    © 2023 Energia+ energia-plus.com.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.

    Realizacja: KULIKOWSKI-IT.pl Strony internetowe Szczecin